2015. okt 13.

Bara Alexandra: „Nem rettegek attól, hogy elszállok a dicsőségtől.”

írta: Mediline2
Bara Alexandra: „Nem rettegek attól, hogy elszállok a dicsőségtől.”

csay-renata_bara-alexandra.jpg

Kisiskolásként ült először kajakba, de egy életre ott ragadt – mint mondja, azonnal beleszeretett a sportba, amivel beírta magát a bajnokok névsorába. Bara Alexandra őszintén mesélt a MediLine-nak arról, milyen volt az út, ami a világraszóló dicsőségig vezetett.

  • Mindenekelőtt, engedd meg, hogy gratuláljak: a maratoni kajak-kenu világbajnokságon ismét hatalmas fölénnyel nyertetek. Mesélnél egy kicsit a versenyről?
  • Köszönöm szépen, minket is meglepett a hatalmas fölény; a verseny előtt azt gondoltuk, hogy a második helyezett cseh és az olasz párost nehezen tudjuk majd legyőzni. Előre megbeszéltük, ha nyerni akarunk, akkor erős rajtra lesz szükségünk. A hangsúlyt is erre fektettük az edzéseken. Szerencsére, az első és második fordulónál is sikerült tartani a tervet. Evezés közben láttam, hogy a többiek leszakadtak rólunk, így már csak „menekülnünk” kellett, hogy növeljük az előnyünket. Elmondhatjuk tehát, hogy „stresszmentesen” zajlott le a futam.
  • Rengeteg munka áll a kimagasló eredmény mögött. A fizikai felkészülés azonban nem lenne önmagában elég a győzelemhez; fejben is nagyon ott kell lenni a megmérettetések alatt…
  • Ez így van. Pláne egy ilyen hosszú versenyen! Számítani kell rá, hogy bármi közbejöhet. Pont emiatt, nem nagyon lehet taktikázni. Sokat kell rögtönözni. A sportpszichológusommal rengeteget dolgoztunk azon, hogy mentálisan felkészült legyek. Ezért köszönettel tartozom neki.

 

  • Bizonyára az étkezésre is nagyon oda kell figyelned. Hogy néz ki egy világbajnok napi menüje?
  • Sajnos, nagyon nem mindegy, mikor és mit eszem. A kajakban nincs súlyhatár, viszont a versenyzőnek a saját érdekében minél kevesebb súlyt kell cipelnie. Van dietetikusunk, így szakszerű segítséget kapunk az étkezést illetően. Mindenkinek máshogy néz ki a napi étrendje. Persze, nem mindig tartom be a szigorú diétát. Néha megengedek magamnak egy fagyit vagy egy csokit, de zsíros, fűszeres, kalóriadús ételek, valamint a cukros üdítők tabunak számítanak. Leginkább natúr húsokat, halakat, sok rizst és zöldséget fogyasztok.

 12030798_10153693200519367_512916475_n.jpg

  • Valóban nem adják „ingyen” a dobogó legfelső fokát… Emlékszel még az első versenyedre?
  • Csak felületesen. Annyi maradt meg, hogy mini kajakban versenyeztem. Éppen hogy lecsúsztam a dobogóról, nagyon csalódott voltam. Élénkebben van meg bennem az első nemzetközi megmérettetésem, ahol ifiként Maraton Európa Bajnokságot nyertem a társammal.

 

  • Miért pont a kajak?
  • Sok mindent kipróbáltam már, de egyiket sem versenyszerűen. Kisiskolásként ismertem meg a kajakot; testnevelés óra keretein belül levittek minket kipróbálni, hogy megismerkedjünk a vízbiztonsággal. Azonnal megtetszett, hogy egész nap a szabadban lehettem, lenyűgözött a fantasztikus közeg és a környezet. Előtte úszni jártam, de mikor véget ért a nyári úszótábor anyukám nem akarta, hogy otthon unatkozzak vagy csavarogjak, ezért levitt a vízitelepre. Nyári táborosként ismertem meg a sport játékos oldalát. Szerintem ezek a pozitív élmények is segítettek abban, hogy leragadjak a kajaknál. Na meg persze a szülői bíztatás is hozzájárult…

 

  • Furán hangzik, de a legtöbb sportoló, akivel beszélgettem, azt mondta, hogy a bajnoki címet fel kell dolgozni. Sokan rettegnek attól, hogy elszállnak a dicsőségtől, vagy éppen a rajongók elvárásai miatt nem tehetik meg, hogy ne a dobogó legfelső fokára álljanak a versenyek végén. Te hogy vagy ezzel?
  • Éreztem magamon a terhet, hogy mindenki a győzelmet várja el tőlünk, de különösen nem viselt meg. Igyekeztem pozitívan és ösztönzőleg megélni ezt a dolgot. A legnagyobb elvárás az volt, amit saját magammal szemben támasztottam. Lelki megnyugvás van bennem, hogy megérte a sok lemondás, illetve fáradság és megtettem, amit elvártak tőlem. Nem rettegek attól, hogy elszállnék a dicsőségtől, szerintem ez szimplán csak döntés kérdése.

12031995_10153685221304367_7829089913805048646_n.jpg

 

  • Bizonyára neked is van bakancslistád… A rengeteg bajnoki címet már kipipálhattad. Mire vágysz még?
  • Jó lenne egyéniben is a dobogó legfelső fokára állni, valamint szeretnék felkerülni az örökös bajnokok táblájára. Öt felnőtt világbajnoki cím kell hozzá. Most kettőnél tartok. Nagy vágyam, hogy egyszer egy síkvízi világbajnokságon is indulhassak, de ha utóbbi nem jön össze, már akkor sem leszek csalódott.

 

Tudtad?

Bara Alexandra a MediLine Egészségházból szerzi be a tudatos étkezéshez elengedhetetlen hozzávalók zömét.

 

 

Szólj hozzá